Pokus o diskreditáciu F. Oravca skončil ďalším fiaskom

Utorkové súdne pojednávanie bolo ďalším neúspešným pokusom firmy ESIN financovanej skupinou J&T o diskreditáciu farmára Oravca. Svedok, popradský podnikateľ Ondrej Žemba, ktorý bol v minulosti spájaný s podsvetím uviedol, že Oravca nepozná, no pred niekoľkými rokmi sa stretol V. Majerčákom z firmy ESIN.
V pondelok spoločnosť ESIN, financovaná skupinou J&T, média prostredníctvom platených tlačových správ pozývala na utorkové súdne pojednávanie na košický okresný súd. Pojednávanie sa týkalo obžaloby vzdialeného príbuzného F. Oravca ktorý je obvinený, že údajne plánoval násilné akcie proti ľuďom priamo pracujúcim, alebo spolupracujúcim s firmou ESIN. Tento vzdialený príbuzný vedie spor so zamestnancom patriacim do skupiny ESIN, v ktorom mu bol priznaný nárok na odškodnenie vo výške 3,7 milióna SK. „Aj prostredníctvom tohto sporu sa ma firmy ESIN, s ktorými zvádzam spory o majetok, snažia diskreditovať a vydierať pomocou falošných vyfabrikovaných dôkazov,“ uviedol F. Oravec. V tejto súvislosti uviedol, že počas dvoch predchádzajúcich súdnych pojednávaní jeho vzdialený príbuzný uviedol, že sa ho V. Majerčák snažil podplatiť aby za 200 tis. Eur krivo svedčil proti F. Oravcovi, a aby ho označil, že bol objednávateľom násilných akcií.
Ani na utorkovom pojednávaní nebol predložený žiaden dôkaz proti F. Oravcovi. Ako svedok bol predvolaný popradský podnikateľ Ondrej Žemba, ktorý bol spájaný s podsvetím. Ani on neuviedol žiadne skutočnosti svedčiace proti farmárovi Oravcovi. Na priamu otázku odpovedal, že F. Oravca nepozná. Naopak uviedol, že sa v minulosti zhruba pred tromi rokmi stretol s podnikateľmi Kukučkom a V. Majerčákom z firiem skupiny ESIN. Podľa výpovede O. Žembu Kukučka s Majerčákom s ním chceli riešiť podnikanie súvisiace s pôdou, čo on počas ich spoločného stretnutia odmietol.
S firmami patriacimi do skupiny ESIN financovanými J&T zvádza farmár Oravec niekoľko súdnych sporov. Časť z nich sa týka vodnej elektrárne v obci Ždaňa pri Košiciach. Z databázy partnerov verejného sektora ako konečný užívateľ výhod z tejto elektrárne figuruje Peter Vančo manžel sestry Patrika Tkáča z J&T. Túto elektráreň, ktorej obstarávacia cena bola 5 miliónov eur, kúpili nastrčené osoby ESIN-u za jedno euro čím podľa F. Oravca okradli štát krátením daní. F. Oravec vyhral nad firmami ESINnu všetky súdne spory podľa ktorých mu dokopy dlhujú 1,160 milióna EUR plus príslušenstvo. „Kvôli nezákonným konaniam, ktorých sa voči mne dopúšťali čelia zamestnanci firiem ESINu viacerým trestným oznámeniam, z ktorých viaceré pokročili do začatia trestných stíhaní (vydieranie, subvenčný podvod, neoprávnené užívanie cudzej veci, krátenie daní.)“, dodal Oravec.
Na súdne pojednávanie prišli F. Oravca podporiť mnohí farmári z Iniciatívy Poľnohospodárov. „Nerozumieme prečo vypukol v pondelok mediálny tlak na Fera Oravca pre súdne konanie, v ktorom sa ho evidentne snažia namočiť do niečoho s čím nemá nič spoločné, čo dnešné súdne pojednávanie potvrdilo. To, čo sa deje si vysvetľujeme jedine tým, že sa oligarchovia prepojení na vládnu moc snažia rozdeliť farmárov a zastaviť nás v chystanom traktorovom proteste, „ uviedol Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov. V tejto súvislosti pripomenul prípad zavraždeného farmára zo Šamorína Vlada Rybára. „Ak by Fero nebol známy, už by dávno skončil ako Rybár. Len médiám vďačíme za to, že tu ešte je. Ak ho už nemôžu zlikvidovať ani zastrašiť, snažia sa ho zdiskreditovať. Toto bol ich ďalší pokus, ktorý skončil fiaskom,“ dodal P. Magdoško a vyzval ostatných farmárov aby sa tak ako František Oravec nebáli bojovať o svoje práva a pridali sa k celoslovenským traktorovým protestom protestom. „ K našim protestom, ktorý sa začína budúci pondelok, sa už pridali geodeti, lesníci a podporu mu vyjadrili Iniciatíva Zastavme korupciu, Nadácia otvorenej spoločnosti, Iniciatíva učiteľov, Iniciatíva vedcov ,“ povedal Anton Vdovjak, člen rady Iniciatívy poľnohospodárov.