Inicatíva poľnohospodárov reaguje na krádeže dobytka a koní organizáciou zbierky

Minulý týždeň sa v Prešove uskutočnilo rokovanie zástupcov Prezídia policajného zboru MV a Krajského riaditeľstva PZ Prešov s poškodenými farmármi. Stretnutie zorganizovala Iniciatíva poľnohospodárov, ktorá dlhodobo poukazuje na neprávosti, páchané na malých farmároch na Slovensku a organizovala aj traktorové protesty v Bratislave.

Stretnutie sa uskutočnilo po sérii prípadov, kde je podozrenie, že farmárov o dobytok a kone okráda organizovaná zločinecká skupina. Polícia vo viacerých okresoch prešovského kraja momentálne eviduje päť takýchto prípadov s celkovou škodou 100.000 eur.

Našim cieľom bolo v prvom rade upozorniť zástupcov polície na fakt, že počet prípadov neustále rastie. Tieto krádeže dobytka alebo koňov môžu byť pre malých farmárov likvidačné. Dostali sme prísľub, že polícia zintenzívni prácu na týchto prípadoch a tiež, že boli vyčlenení dvaja vyšetrovatelia z krajského riaditeľstva PZ Prešov na zlepšenie komunikácie s poškodenými a zabezpečenie koordinácie medzi okresnými oddeleniami a krajským riaditeľstvom PZ, povedal k stretnutiu Pavel Oršuľák z Iniciatívy poľnohospodárov.

Zástupcovia iniciatívy budú aktívne sledovať prácu polície, aby tieto prípady neskončili v šuflíku. Tiež chcú byť nápomocní pri vrátení jedného z koní, ktorý sa našiel v Rumunsku. Plánujú zorganizovať zbierku v spolupráci s portálom Ľudia ľuďom pre poškodených na pokrytie nákladov pri hľadaní zvierat a na obnovenie chovu.

Týmto vyzývame všetkých poľnohospodárov k spolupráci. Ak je to v silách niektorých fariem, Inicatíva poľnohospodárov vie sprostredkovať darovanie zvierat od farmára k farmárovi,  prípadne odpredaj za symbolickú sumu. Zároveň Iniciatíva v spolupráci so združením ĽudiaĽuďom (a na ich portály) spúšťa zbierku pre postihnutých farmárov, doplnil Oršuľák.