Protest pred Ministerstvom pôdohospodárska a rozvoja vidieka

Iniciatíva poľnohospodárov znovu protestovala v Bratislave, tentoraz pred Ministerstvom pôdohospodárska a rozvoja vidieka. Dôvodom protestu bola ignorácia pána premiéra Pellegriniho a pani ministerky Matečnej na našu výzvu o odvolanie generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), pána Kožucha. Jeho odvolanie požadujeme na základe dôkazov, že PPA systematicky zlyháva v poskytovaní dotácii pre poľnohospodárov a tiež kryje subvenčné podvody.
(14. mája 2019)

Počas nášho protestu sa stali dve udalosti, ktoré nás znepokojili a ešte viac prehĺbili našu nedôveru v súčasnú vládu:
1. Policajný zákrok na p. Oravca pri pokuse osadiť kamennú tabuľu, ktorú sme dali vyrobiť, bol absolútne neoprávnený: daný policajt už bol na mieste protestu a monitoroval situáciu. Elektrická vŕtačka funguje na elektrický prívod, ktorý bol zabezpečený agregátom – policajt videl, ako ho vyťahujeme z auta, zapíname a ako si p. Oravec pripravuje vŕtačku. Pri agregáte nikto nestál, stačilo jednoducho vytiahnuť kábel. Policajt sa ale namiesto chladnej hlavy rozhodol použiť hrubú silu a to ešte aj bez predchádzajúcej výzvy, na ktorú mal minimálne dve minúty. Nehovoriac o tom, že p. Oravca ťahal dolu schodmi so zapojenou vŕtačkou, čím mohol ohroziť seba, protestujúcich a aj jeho kolegov (čo sa nakoniec aj stalo, keďže s odreninami skončil aj p. Magdoško). Takýto ľudia nemajú v Policajnom zbore čo robiť.
2. Neskôr vyšiel von vedúci úradu na Ministerstve pôdohospodarska a rozvoja vidieka p. Regec, aby nás vyzval, že máme uvoľniť vchod pre zamestnancov (tu by sme radi dodali, že vedľajší chod zboku budovy a tiež zozadu z parkoviska MPRV SR boli plne priechodné), pričom tí z nás, ktorí okolo neho stáli, z neho cítili alkohol. Verejný činiteľ opitý počas pracovnej doby na štátnom pracovisku. Platený z daní občanov, ktorí by za rovnakej situácie dostali hodinovú výpoveď.
Iniciatíva poľnohospodárov momentálne v súvislosti s týmito dvoma udalosťami zvažuje právne kroky, o ktorých budeme informovať v nasledujúcich týždňoch.